اثر گذاری فعالیت بدنی بر سلامت جسمانی

  • تاثیر ورزش بر سلامت جسم و روان

در این مقاله می‌ خواهیم در رابطه با اثر گذار این فعالیت بدنی بر سلامت جسمانی توضیح دهیم. به طور کلی فعالیت بدنی می ‌تواند باعث سلامت جسم از جنبه های متفاوت شود. شما می توانید به طور واضح تأثیر فعالیت بدنی را به روی سلامت جسم و روان و غیر مشاهده کنید.

همان طور که می دانید ورزش باعث می شود شما روان سالم تری داشته باشید. چرا که تمرکز شما را از افکار بیهوده برداشته و برای شما ذهن پاک تری را به وجود می‌ آورد.

اثرگذاری فعالیت بدنی بر سلامت جسمانی از طریق های مختلفی صورت می پذیرد. یکی از مهم‌ ترین طریقه ها تاثیر گذاری بر سوخت و ساز بدن می ‌باشد. اثر گذاری فعالیت بدنی بر سلامت جسمانی با افزایش متابولیسم صورت می گیرد.

وقتی افراد متابولیسم بالاتری دارند میزان قند و چربی خون کاهش یافته هم چنین کلسترول خون نیز به تبع کاهش می یابد.

از آن جایی که این سه ماده در بدن و عملکرد بدن می تواند اختلال ایجاد کنند و ورزش کردن باعث کاهش میزان آن ها در خون خواهد شد.

علاوه بر این که اثرگذاری فعالیت بدنی بر سلامت جسمانی به طور واضح دیده می شود.

اثر گذاری فعالیت بدنی بر سلامت جسمانی

اثر گذاری فعالیت بدنی بر سلامت جسمانی

تاثیر ورزش بر سلامت جسم و روان

شما می توانید این اثر را به روی روانی نیز مشاهده کنیم. در زمان ورزش بدن هورمون های مختلفی را ایجاد می کند.

از جمله این هورمون ها آدرنالین نام دارد. هورمون آدرنالین باعث افزایش شادی و نشاط در افراد می گردد. تنها اثر گذاری فعالیت بدنی بر سلامت جسمانی به افزایش متابولیسم بدن ختم نمی ‌شود.

چرا که بدن همواره در حال تولید موادی می باشد که برای عملکرد های سلولی مضر است. از جمله این مواد می توان به آمونیاک، اوره و آمین های آزاد اشاره نمود.

ما این سموم را از طریق ادرار، تعریق و مدفوع دفع می کنیم. ورزش کردن باعث افزایش تعریق می شود. لذا سموم بدن به راحتی دفع خواهد شد. به طور کلی باید بدانید که تمام سیستم ها و دستگاه های بدن با یکدیگر رابطه متقابل دارند.

به همین جهت با ورزش کردن می توانید اثرگذاری فعالیت بدنی بر سلامت جسمانی خود را به خوبی مشاهده کنید. چون با افزایش فعالیت بدنی خود می توانید موجب تولید برخی از هورمون ها شوید.

از آنجایی که هورمون‌ها تاثیر مستقیم به روی مغز دارند. می توانند باعث افزایش سلامت و عملکرد مغز شما گردند.

از طرف دیگر ما می توانیم اثر گذاری فعالیت بدنی بر سلامت جسمانی علی الخصوص دستگاه تنفسی را مشاهده کنیم. فعالیت بدنی باعث می ‌شود که شما ریه و شش خود را قوی تر کنید.

ریه با افزایش تعداد تنفس ها می تواند ظرفیت خود را نیز افزایش دهد. با افزایش ظرفیت ریه به تبع ما افزایش سلامت قلب و عروق را به دنبال خواهیم داشت.

تاثیر ورزش بر سلامت جسم و روان

تاثیر ورزش بر سلامت جسم و روان

اثر گذاری فعالیت بدنی بر سلامت جسمانی

در رابطه با اثرگذاری فعالیت بدنی بر سلامت جسمانی باید به تاثیر شدید آن بر روی دستگاه قلب و عروق اشاره کنیم. ورزش از جهت های مختلفی باعث سلامت قلب و عروق افراد می باشد.

از یک طرف باعث کاهش برخی از مواد غیر ضروری و مضر نظیر کلسترول، چربی، قند در خون شده می‌ تواند از مسدود شدن گروه جلوگیری نماید.

همچنین با افزایش ظرفیت ریه ها میزان اکسیژن بیشتری به قلب و سایر سلول های بدن رسانده می شود.

از طرف دیگر قلب یک ماهیچه است. زمانی که شما به فعالیت و ورزش می پردازید. قلب شما بیشتر از زمان های دیگر فعالیت می‌ کند.

با افزایش تعداد ضربان قلب شما ماهیچه قلبتان قوی تر شده و می تواند عملکرد سالم تری داشته باشد. اثر گذاری فعالیت بدنی بر سلامت جسمانی از طریق دستگاه گوارش نیز مشخص می ‌گردد.

به گونه‌ای که شما با انجام فعالیت می توانید باعث هضم و جذب بهتر غذای مصرفی خود شوید. فعالیت بدنی باعث تحرک بهتر روده ها شده و از یبوست جلوگیری خواهد شد.

اثر گذاری فعالیت بدنی بر سلامت جسمانی

تاثیر ورزش بر سلامت جسم و روان

کلام آخر:

در نتیجه تمام توضیحاتی که در بالا گفته شد. شما می توانید به طور واضح اثر گذاری فعالیت بدنی بر سلامت جسمانی و تاثیر ورزش بر سلامت جسم و روان  را مشاهده کنید.

مغز، دستگاه تنفس، قلب و عروق، دستگاه گوارش و غیره همگی در زمان انجام فعالیت‌ های بدنی تحت تاثیر قرار می‌ گیرند.

فعالیت ‌های بدنی می‌ تواند موجب افزایش سلامت آن ها و افزایش عملکرد در آن ها شود.

لذا افرادی که از ابتدای زندگی خود به ورزش کردن پرداخته اند. دارای بدنی سالم تر و ماهیچه هایی قوی تر می باشند.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

  • تاثیر ورزش بر سلامت جسم و روان

برچسب های پست :
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.