تفاوت نرم افزار های اکسس و اکسل در یک مقاله جامع و کامل

 • تفاوت اکسل و اکسس

 • ویژگی و معایب اکسل و اکسس

 • آموزش نرم افزار اکسل و اکسس

 • آموزش اکسس

 • آموزش اکسل

در این آموزش در کنار شما هستیم با معرفی نرم افزار های اکسل و اکسس و تفاوت و ویژگی و کارایی آنها در استفاده کار های مالی و غیر مالی موسسات و ادارات دولتی و خصوصی.

در این آموزش ما بر این فرض گرفته ایم که شما از اکسل و اکسس هیچگونه اطلاعاتی ندارید و برای اولین بار قصد آموزش و آشنایی با آن را دارید.

اولین تفاوت مهم اکسل و اکسس

ابتدا از تفاوت های اکسل و اکسس شروع میکنیم و در انتها به وژگی های این دو نرم افزار قدرتمند میپردازیم

باید بگوییم که اولین تفاوت اکسل با اکسس این است که اکسل یک کاربرگ بسیار بزرگیست که هر sheet دارای 1,048,576 سطر و 16,384 ستون دارد و تقریبا به معنای نامحدود از آن یاد میشود

شاید از خودتان بپرسید که sheet چیست ؟  shite همان برگه ایست که هنگام بازکردن نرم افزار اکسل بصورت پیش فرض با نام sheet 1 فعال میشود و امکان ایجاد نامحدود sheet وجود دارید که میتوان نام و رنگ آن را نیز تغییر داد.

طبق تصویر زیر مشاهده بفرمایید:

تفاوت اکسس و اکسل در چیست؟

هنگامی که چندین sheet در کنار یکدیگر قرار میگیرند و به یک دیگر paste link میشوند به آنها WorkSheet یا کاربرگ گفته میشود ، اما در اکسس چیزی به نام sheet و حتی worksheet وجود ندارد

اکسس نیز یک کاربرگی نامحدود به حساب می آید با این تفاوت که سطر وستون های این کاربرگ شماره گذاری نشده است و هنگام ایجاد هر سطر بطور خودکار شماره گذاری میشوند

در اکسس به جای sheet در سمت چپ نرم افزار objects هایی وجود دارد که مانند اکسل میتوان چندین table ، Query ، form ، report و macro ایجاد نمود که آموزش تمام این موارد گفته شده در آموزش کاملا رایگان و صفر تا صد اکسس بیان شده است و میتوانید از طریق لینک زیر به دانلود آن بپردازید:

طبق تصویر زیر مشاهده بفرمایید:

تفاوت اکسس و اکسل در چیست؟

دومین تفاوت مهم اکسل و اکسس

دومین تفاوت مهم اکسس و اکسل در فرمول نویسی آن است که امکان فرمول نویسی در اکسس فقط در حد جمع و تفریق است ، در واقع اکسس یک دیتابیس بزرگ محسوب میشود یا به عبارت دیگر اکسس یک سیستم نگهدارنده بسیار قوی است که امکان ثبت ، حذف ، ویرایش رکورد را دارا میباشد و در فرمول نویسی بسیار ضعیف عمل میکند ، حال در آینده در مورد دیتابیس اکسس بیشتر آشنا خواهیم شد.

table های اکسس امکان اتصال به یک دیگر را ندارند اما میتوان از طریق Query محتویات دو جدول را در یک فرم نمایش داد.

نمونه ای از ثبت و حذف و ویایش اکسس را در زیر میبینیم :

در واقع در اکسس دیتابیسی ایجاد میشود که فرمی را روی آن ساخته و اطلاعات را وارد آن میکنیم و میتوانیم آن را حذف یا ویرایش کنیم اما در اکسل نمیتوان چنین فرمی را طراحی کرد.

تفاوت اکسس و اکسل در چیست؟

اما در مقابل اکسل در فرمول نویسی بسیار قدرتمند است و فرمول های زیادی روی آن پیاده شده است که پر کاربرد ترین آن sum – count – vlookup و … می باشد که نمیتوان همه ی آن را نام برد.

یکی از بزرگترین ویژگی های فرمول نویسی اکسل قابلیت paste linke است که قبل تر نیز ذکر شد ، این قابلیت امکان اتصال sheet 1 را به sheet 2 و یا به سایر sheet ها و بالعکس را دارد.

تفاوت اکسس و اکسل در چیست؟

آموزش های تکمیلی اکسل نیز بصورت کاملا رایگان در سایت قرار گرفته است که میتوانید جهت دانلود آن از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

سومین تفاوت مهم اکسل و اکسس

از تفاوت های دیگر اکسل با اکسس امکان صفحه بندی در اکسل است که میتوان با page layout مرز های یک صفحه a4 یا a5 را مشخص نمود و آ نرا پرینت کرد

البته پرینت کردن در اکسل بسیار آسانتر از اکسس است ، چرا که شما میتوانید یک کاربرگ کامل یا یک صفحه یا چندین صفحه و حتی یک قسمتی از صفحه را پرینت بگیرید ، در صورتی که پرینت کاربرگ اکسس کمی به ظاهر زیبا نیست و بهتر است از ابزار report خود اکسس ابتدا جدول را به یک لیست زیبا تبدیل و سپس خروجی گرفت.

 

چهارمین تفاوت مهم اکسل و اکسس

از ویژگی و معایب اکسل و اکسس برایتان خواهیم گفت

از دیگر تفاوت های اکسس و اکسل را که بسیار جزی به حساب می آیند بصورت لیستی قرار داده ایم که نمیتوان ایراد یا تفاوت بزرگی محسوب نمود اما به هرحال جزو تفاوت های این دو نرم افزار است.

شماره های هر کدام ا با یکدیگر مقایسه نمایید .

اکسس :

 1. میتوان به راحتی تصویر و ویدیو در فرم قرار داد
 2. میتوان دکمه های بعدی ، قبلی ، حذف و ایجاد در فرم ساخت
 3. فضا آزاد است میتوان در فرم دکمه ها را به هر طرف بکشید
 4. نام ستون های اکسس باید توسط کاربر مشخص شود
 5. امکان فیلتر کردن جدول وجود ندارد
 6. نمیتوان بصورت اتوماتیک از جدولی دیگر داده گرفت
 7. امکان تعریف سلول خاص فقط برای اعداد با محدودیت های خاص
 8. امکان تاریخ زنی خودکار در فرم با یک کلیک

اکسل :

 1. قرار دادن تصویر فضای جدول را میگرد و جالب نیست
 2. بطور کلی در اکسل نمیتوان دکمه ساخت
 3. فضای اکسل بصورت جدول است و نمیتوان قسمتی از جدول را حذف کرد
 4. ستون های اکسل از حرف انگلیسی a تا z استفاده شده و امکان تغییر نیست
 5. امکان فیلتر کردن فضای خالی جدول ، فضای پر جدول و یا عدد یا متن خاص وجود دارد
 6. میتوان از طریق فرمول ها sheet ها و سلول های اکسل را به یکدیگر متصل نمود
 7. عدم امکان تعریف سلول خاص فقط برای اعداد با محدودیت های خاص
 8. امکان تاریخ زنی بصورت خودکار وجود ندارد اما میتوان از فرمول های اکسل تاریخ زنی کرد

نتیجه گیری

تفاوت های بسیار در این دو نرم افزار وجود دارد ، هر چقد از دنیای آفیس و تکنولوژی جدید امروزی بگوییم باز هم جای آموزش و یادگیری زیادی دارد.

مثلا اکسس در حسابداری کاربرد بسیاری دارد و پروژه های درس های حسابداری مثل حسابداری شرکت ها و صنعتی در این نرم افزار انجام میشود یا در مقابل ارسال صورت معاملات فصلی مالیاتی از طریق اکسس بصورت افلاین بسیار آسان تر از ارسال بصورت انلاین است .

همچنین شاید مایل باشید این مطلب نیز مطالعه نمایید.

با ما همراه باشید و ما را در اینستاگرام دنبال کنید

سوالات خود را از طریق نظرات با ما در میان بگذارید.

 • تفاوت اکسل و اکسس

 • ویژگی و معایب اکسل و اکسس

 • آموزش نرم افزار اکسل و اکسس

 • آموزش اکسس

 • آموزش اکسل


برچسب های پست :
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.