رازهای موفقیت در بورس چیست؟

مقدمه

موفقیت در بورس رازهایی دارد که خواندن و باور کردن آنها خالی از لطف نیست . واقعا رازهای موفقیت در بورس چیست؟ آیا اصلا رازی برای موفیقت وجود دارد؟ یا  فقط داشتن استراتژی خرید و فروش و تحلیل تکنیکال کافیست ؟

جواب این سوال را میتوانیم با خیر بدهیم ؛

تمامی کسانی در بازار سرمایه فعالیت میکنند به ضرس قاطع با الفاظ بورسی مانند پول بک ، حق تقدم ، افشای اطلاعات ، حراج پیوسته و … آشنا هستند

همچنین کسانی که به تازگی به بازار سرمایه پیوسته اند به مرور با این کلمات آشنا خواهند شد چرا که به مرور برای همه پیش خواهد اومد و سهامدار کنجکاو به فهمیدن آنها خواهد شد.

آشنایی با این الفاظ تاثیر خاصی در موفیقت بورسی ندارد ، لذا برای موفقیت باید استراتژی خود را بچینید و از رازهای موفقیت در بورس مطلع شوید و تحلیلات متنوعی انجام دهید.

 

رازهای موفقیت در بورس

 

استراتژی خرید و فروش

  • استراتژی خرید و فروش چیست؟
  • چرا باید برای خودمان یک استراتژی بچینیم؟
  • چگونه یک استراتژی داشته باشیم؟

داشتن استراتژی خوب برای خرید و فروش و تحلیل بازار بورسی یکی از مهم ترین رازهای موفقیت در بورس است . اما چگونه یک بورس را تحلیل کنیم؟ ما در اینجا موارد بالا را همراه با نحوه ی تحلیل بورس بصورت کاملا واضح برای شما توضییح خواهیم داد پس با ادامه مطلب همراه باشید.

تابلو خوانی

تابلو خوانی و بازار خوانی نیز از مهارت‌های بسیار مهم و رازهای موفقیت در بورس محسوب میشود و اگر یک سهامدار به مهارت تابلو خوانی مسلط باشد می‌تواند اتفاق‌هایی را که در تابلو معاملاتی بورس می‌بیند را تجزیه و تحلیل کند و با کمک این اطلاعات به خرید و فروش سهام بپردازد .

 

ابزارهای تحلیل گر

یادگیری و آموزش تحلیل تکنیکال ، تحلیل بنیادی ، پرایش اکشن ، سیستم گن از مهم ترین رازهای موفقیت در بورس است.

تحلیل تکنیکال برای بررسی و ارزیابی روند و حرکت یک سهم در تایم فرم (مدت زمانی) کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت است. شما هم اکنون میتوانید آموزش تحلیل تکنیکال در بورس را از سایت پی دی اف مارک مطالعه نمایید .

تحلیل بنیادی برای بررسی و تجزیه و تحلیل روند یک سهم برای بلند مدت و آیند نسبتا دور ( ماننده 5 الی 10 سال آینده ) مورد استفاده قرار میگیرد ولی بررسی آن نسبت به تکیکال زمان زیادی میبرد و انجام آن از مهم ترین رازهای موفقیت در بورس است .

پرایش اکشن را در یک تعریف میتوانیم به زبان ساده بگوییم ، پرایس اکشن یک تکنیک معامله گری و تحلیل بازار است که به معامله گر این امکان را می‌دهد تا با استفاده از حرکات واقعی قیمت تصمیمات خود برای انجام معاملات را بگیرد .

سیستم گن کار اصلی اش یافتن تنظیم مناسبی از زوایاست که می تواند سیکل های متفاوتی را که از بازخورد طمع و ترس تریدرهای دارای نظرات شخصی ایجاد شده است را بیابد .

یادگیری 4 ابزار تحلیل فوق که تعریف بسیار جزی از آن شد در موفیقت بورس بسیار کاآمد است و موفقیت در بورس بدون یادگیری این ابزار ها امکان پذیر نیست .

 

استراتژی خرید و فروش

 

استراتژی خرید و فروش چیست؟

به ساده ترین نوع بیان میتوان گفت استراتژی خرید و فروش یعنی شیوه ای برای خرید و فروش در سهام برای خود تعیین کنید که ریسک معاملات شما را کاهش دهد از جمله این استراتژی میتوان به خرید پله ای اشاره کرد.

خرید پله یعنی با توجه به رفتار معامله گران حال ، سرمایه خود را تقسیم به چند قسمت کرده و در چند زمان مختلف خرید یا فروش خود را انجام دهید

با فرض مثال ما قصد خرید 10 میلیون سهم x را داریم ؛ حال وضعیت روند سهم مشخص نیست و ما نمیدانیم ممکن است امروز اصلاح آن تمام شود یا چند روز دیگر ، در اینجا منظور از پله ای یعنی 10 میلیون را به 5 سفارش 2 میلیونی تقسیم میکنیم و خرید هر کدام در زمان مناسب انجام می دهیم .

 

چرا باید برای خودمان یک استراتژی بچینیم؟

همانطور که پیشتر نیز ذکر شد ، استراتژی باعث کنترل و کاهش ریسک معاملات شما میشود . دربازار سرمایه کنونی متاسفانه فعالان بازار بر اساس شایعات و به گفته کانال ها و گروه های بورسی درفضای مجازی خرید و فروش میکنند ؛ این بزرگترین اشتباه محض است و رازهای موفقیت در بورس را نقض میکند .

در صورتی که حد ضرر را مشخص کرده باشید و حتی حداقل از ابزار های تحلیلی فقط تحلیل تکنیکال را انجام داده باشید ، بازار در حالت نرمال شما را به هدف خود خواهد رساند مگر اتفاقات ناگهانی رخ دهد.

کاهش ریسک معاملات از هدف های اصلی ما در بورس ایران است و بدون استاتژی نمیوان حد ضرر و حد سود را تعیین کرد و در نتیجه باعث سردرگمی در خرید و فروش میشویم پس نیاز به یک استراتژی داریم .

 

تحلیل تکنیکال

 

چگونه یک استراتژی داشته باشیم؟

استراتژی یک برنامه ریزی خرید و فروشی است که ما را به سود میرساند .

در این استراتژی خرید و فروش باید صبر زیادی داشته باشیم ، و با وجود نوسانات خیلی کوچک بازار و یا با شایعات مردم در فضای مجازی اقدام به خرید و فروش نکنیم .

از رازهای موفقیت در بورس این است که حد ضرر و حد سود خود را قبل از خرید سهام تعیین کنیم و آن را دنبال کنیم ، هر روز نمودار تحلیلی خود را بروزسانی کنیم.

از آنجایی که بورس و ترید کردن یک شغل مستقل محسوب میشود اکثر سهامداران با یک تحلیل اولیه برای مدت کوتاه یا طولانی سهم خود را حفظ میکنند در حالی که باید نمودار تحلیل هر روز باید آپدیت شود.

همه چیز در تابلوی سهم نهفته است پس با یک نگاه از ان رد نشویم و آن را کنترل کنیم.


برچسب های پست :
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.