شبکه های اجتماعی و خصوصا اینستاگرام بخشی مهمی از زندگی ما را به خود درگیر کرده‌اند. بسیاری از اطلاعات مهم ما در اختیار این شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. در این جا حفظ امنیت حساب کاربری ما بسیار حائز اهمیت است. با انجام چند عمل ساده می‌توان از هک شدن اکانت های اینستاگرام و جلوگیری از آن با تایید دومرحله‌ای پیامکی و اپلیکیشنی استفاده کرد و حساب کاربری خود را ایمن ساخت.

امنیت در شبکه های اجتماعی

با افزایش استفاده از شبکه های اجتماعی، تامین امنیت اطلاعات ما داخل این اپلیکیشن‌ها، امری بسیار ضروری است. به روش های مختلفی امنیت ما به خطر می‌افتد و هک شدن اکانت اینستاگرام یکی از این موارد می‌باشد.

این نکته را باید در نظر بگیریم که امنیت حساب کاربری ما برعهده خود ماست و با روش های گوناگون می‌توانیم از اطلاعات خود محافظت کنیم.

در این مطلب می‌خواهیم به جلوگیری از هک اینستاگرام و تامین امنیت آن بپردازیم. یکی از این روش‌ها برای جلوگیری از هک شدن صفحه ما، استفاده از تایید دو مرحله ای پیامکی و اپلیکیشنی و احراز هویت دوعاملی است که جلوتر به آن می‌پردازیم.

البته این روش برای پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی دیگر از جمله تلگرام نیز وجود دارد و توصیه می شود که از تایید دو مرحله‌ای تلگرام نیز استفاده نمایید.

چرایی هک کردن حساب کاربری

دلایل مختلفی برای هک شدن اکانت اینستاگرام وجود دارد. بعنوان مثال برای افراد مشهور هک کردن صفحه اینستاگرام آن‌ها می‌تواند جهت سرقت اطلاعات و پس از آن اخاذی از آن ها باشد. درضمن می‌توان به کلاهبرداری‌های زیادی که از این طریق انجام می‌شود نیز اشاره کرد.

همچنین میتوانید در این مقاله با انواع سو استفاده کنندگان هکر ها آشنا شده و از انها جلوگیری کرد.

ایجاد احراز هویت دوعاملی اینستاگرام

هک شدن اکانت اینستاگرام امکان‌پذیر است ولی بسته به نوع امنیت هر اکانت نفوذپذیری و هک کردن حساب سخت‌تر می‌شود. استفاده از احراز هویت دو عاملی اینستاگرام یک راه امنیتی اضافه برای ورود کاربران به حساب کاربری است.

در این صورت برای ورود به اپلیکیشن علاوه بر رمز عبور نیاز به کد ارسال شده از طریق پیامک و یا رمز یکبارمصرف اپلیکیشن خواهید داشت.

برای فعال‌سازی این گزینه به بخش تنظیمات حساب کاربری خود بروید. سپس وارد بخش امنیت شده و احراز هویت دو مرحله ای را انتخاب کنید. در این مرحله دو گزینه پیش روی شما قرار دارد. انتخاب اول ارسال کد از طریق پیامک و انتخاب دوم ارسال کد از طریق اپلیکیشن است.

هک شدن اکانت های اینستاگرام و جلوگیری از آن - امنیت در شبکه های اجتماعی - چرایی هک کردن حساب کاربری

هک شدن اکانت های اینستاگرام و جلوگیری از آن – امنیت در شبکه های اجتماعی – چرایی هک کردن حساب کاربری

برای استفاده از احراز هویت دو مرحله ای می‌توانیم از دو گزینه دریافت کد به وسیله پیامک و اپلیکیشن استفاده کنیم.

روش ایجاد تایید دو مرحله ای پیامکی

در نظر داشته باشید که کد تایید به شماره تلفنی که در زمان ثبت نام در اینستاگرام وارد کرده‌اید ارسال می‌شود.

برای جلوگیری از هک شدن اکانت اینستاگرام وارد کردن شماره تلفنی که به آن دسترسی دارید بسیار مهم است و یا اگر قبلا تلفنی را وارد کرده اید که دیگر به آن دسترسی ندارید می‌توانید از گزینه تغییر شماره، شماره جدید خود را وارد کنید.

پس از انتخاب ارسال کد از طریق پیامک، کد ارسالی را وارد کرده و سپس پیغامی مبنی بر فعال شدن تایید دو مرحله ای اینستاگرام مشاهده می‌کنید.

در صفحه بعد کدهای بازیابی اینستاگرام برای شما به نمایش درمی‌آید. این کدها در مواقع ضروری که به شماره تلفن خود دسترسی ندارید قابل استفاده است.

در قسمت پایین این صفحه دو گزینه وجود دارد. گزینه اسکرین‌شات و دریافت کدهای جدید. با انتخاب گزینه اول از کدهای بازیابی برای شما عکسی ذخیره می‌شود و در گزینه دوم کدهای بازیابی جدیدی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

توجه کنید که این کدها یکبار مصرف هستند و هر کدام تنها یکبار برای ورود به اپلیکیشن اینستاگرام قابل استفاده می‌باشند.

روش ایجاد تایید دو مرحله ای اپلیکیشنی

دربخش امنیت دومرحله ای اگر گزینه ارسال کد از طریق اپلیکیشن را انتخاب کرده باشید، لیست اپلیکیشن‌هایی که می‌توان برای این منظور استفاده کرد نمایش داده می‌شود.

برتری استفاده از این گزینه این است که از ورود افرادی که به سیم کارت شما دسترسی دارند هم جلوگیری می کند. برای این قابلیت پیشنهاد می‌شود که از اپلیکیشن Google Authenticator استفاده کنید.

بعد از انتخاب این گزینه شما را به این اپلیکیشن هدایت می‌کند. کد دریافتی در این اپلیکیشن را وارد حساب کاربری خود در اینستاگرام کنید تا این گزینه برای شما فعال شود.

این کد برای سی ثانیه قابل استفاده است. در نظر داشته باشید که در تایید دو مرحله ای وبسایت، و زمانی که از طریق مرورگر وارد اکانت خود شوید، دسترسی به انتخاب اپلیکیشن نخواهید داشت. با وجود استفاده از رمز یکبار مصرف اپلیکیشن، هک شدن اکانت اینستاگرام بسیار دشوار می‌شود.

ایجاد احراز هویت دوعاملی اینستاگرام - روش ایجاد تایید دو مرحله ای اپلیکیشنی - روش ایجاد تایید دو مرحله ای پیامکی

ایجاد احراز هویت دوعاملی اینستاگرام – روش ایجاد تایید دو مرحله ای اپلیکیشنی – روش ایجاد تایید دو مرحله ای پیامکی

اپلیکیشن‌های دیگری نیز برای دریافت کد احراز هویت دو مرحله ای وجود دارد ولی Google Authenticator محیط بسیار ساده و روانی دارد.

حتما در نظر داشته باشید که این نرم افزار نباید از روی تلفن همراه شما حذف شود ، و یا اگر تلفن همراه خود را عوض کردید ابتدا احراز هویت دو مرحله ای با اپلیکیشن را غیر فعال کنید ، چون پس از حذف اپلیکیشن ، در دفعات برا ورود به حساب کاربری به مشکل خواهید خورد.

یا حتی میتوانید بدون اینکه نرم افزار را در گوشی تلفن همراه قدیمی حذف کنید ، در قسمت احراز هویت دو مرحله ای کد پشتیبان گرفته و در گوشی جدید با کد پشتیبان وارد شوید.

سوالات و نظرات خود را در رابطه با موضوع هک شدن اکانت های اینستاگرام و جلوگیری از آن از طریق نظرات/دیدگاه با ما در میان بگذارید.


برچسب های پست :
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.